Sponsor Reklam
KPSS Nedir?
KPSS, Kamu Kurumlarında görev alacak personeli belirlemek amacıyla yapılan bir dizi sınavın genel adıdır. Bu sınav, “Genel Yetenek”, “Genel Kültür”, “Yabancı Dil”, “Eğitim Bilimleri”, “Hukuk”, “İktisat”, “İsletme”, “Maliye”, “Muhasebe”, “Çalısma Ekonomisi ve Endüstri İliskiler”i, “Ekonometri”, “İstatistik”, “Kamu Yönetimi” ve “Uluslararası İliskiler” sınavlarından olusmaktadır. Müracaat edeceğiniz alana göre bu sınavlardan bir kısmına girmeniz gerekmektedir. Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavları ise herkesin girmesi gereken sınav alanlarıdır.
KPSS Lisans Soru Dağılımı

Matematik :30 soru
Türkçe :30 soru
Tarih :30 soru
Coğrafya :18 soru
Vatandaşlık :12 soru

Sitede Ara
Avrupa Birliği Euro Kullanmayan Ülkeler

Danimarka ve Birleşik Krallık, Maastricht Anlaşması’nda yer alan ayrıcalıklara dayanarak Euro’ya geçmeyen AB üyeleridir. Bu ülkelerin hükümetleri ya da bir referandum bu yönde karar vermedikçe, AB tarafından yasal bir baskıyla karşılaşmazlar. 28 Eylül 2000’de Danimarka’da yapılan referanduma göre, oy verenlerin %53,2’si Euro’ya geçmeye karşı çıkmıştır.

İsveç’in Euro konusunda bir ayrıcalığı olmamasına karşın, bu ülkede gerçekleştirilen referandumlar Euro’ya geçişi engeller durumdadır. 14 Eylül 2003’teki referanduma göre, oy kullananların %56,1’i Euro’ya ‘hayır’ demiştir.

AB üyesi olan ülkelerden yedisi, Litvanya, Letonya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Bulgaristan ve Romanya da halen kendi para birimlerini kullanmaktadırlar. Ancak bu ülkeler Euro kullanmama istisnasına sahip değildir. Bu yüzden bu yedi üye ülke 2015 yılından itibaren Euro kullanmaya başlamaları beklenmektedir.

Yorum Yap

Sponsor Reklam